A Szamócáskert címen is ismert film a Trilógiához kapcsolható Bergman életmûvén belül. A fõszerepet játszó Victor Sjöström a korai svéd film meghatározó alakja, gondoljunk csak a Halál kocsisára.
Isak Borg közeledik a nyolcvan felé, elismert orvos, maga mögött egy dolgos, de önzésben leélt élet. Felmerül a kérdés: hol rontottam el, mit lehetett volna másképp csinálni? Egy álomképben a professzor visszautazik saját múltjába, mintegy külsõ szemlélõként végigjárja létének stációit, a visszafordíthatatlanság tudatában szemlélõdik csendben. Találkozik menyével, aki figyelmezteti, hogy nem csupán egyéni, de generációs ez a sármmal palástolt kegyetlenség (Isak fia nem akar gyereket, ahogy annak idején õ sem). Az öregúr végül saját maga által ítéltetik meg; a görög tragédiák szerkezetét használó film az álomba való belehullással kezdõdik és ér véget.
A nap vége Bergman talán legjellegzetesebb pszichoanalitikus filmje. A Trilógiában Isten, a semmi, illetve a lét csendje idézõdött, itt, ahogy a Hetedik pecsétben Max von Sydow belenéz a boszorkány szemébe, Isak saját szemében látja az elhalasztott élet csendjét.
2005. szeptember 26. 11:10 - István Uram
Bergman lenyűgöző filmje egy idős doktorról, Isak -ról , aki egy nap , elindul kocsival , átvenni doktorátusi kitüntetését! 14 órás út vár rá ! Útja során sok emberrel ismerkedik meg, többek között egy párral, akik fölborulnak kocsijukkal, és Isak papáék viszik őket tovább, majd 3 fiatallal akik bohémek és vidámak, közülük 2 férfi, egyik papnak készül a másik pedig (nem tudom minek :) ) és folyton Isten lététéről , nem létéről vitatkoznak! Isak utitársa , fia felesége, akivel utazás során nagyon megszeretik egymást!
Bergman zsenialitása abban rejlik, hogy a legapróbb szereplőjére is mérhetetlen filozófiai tudást és bölcsességet ruház, ami legjobban Max Von Sydow , benzinkutas szerepével érzékeltethető! Még egy benzinkutas is képes elgondolkodtatni az embert, és olyan érzéseket kelteni bennünk, hogy ez a világ végtére is nem a legborzalmasabb hely az univerzumban, holott Isak bácsi magánya , félelmetes álmai, és Bergman világnézete ugyebár nem erről tett tanúbizonyságot eddig!
Mindenesetre a filmet nemcsak érdemes megnézni, de valahol kötelező is, hisz az a fajta lélekábrázolás és jellemalakulás ami a filmben végbe ment, kihagyhatatlan része életünknek! Bergman örök!
2008. április 30. 15:22 - jgkicsi
A film eredeti cime egyebkent tukörforditasban szamocalelöhelyet jelent, amugy a hetköznapi sved nyelvben a kedvenc , kedves helyet, helyeket jelenti.