Szinkron:
angol (english), lengyel, magyar, cseh, török
Feliratozás:
angol (english), magyar, cseh, izlandi, bolgár, török, horvát, szlovén
Képarány:
2.35:1
Extra:
ajánló
Az ismeretlentől való félelem alapvető emberi ösztön. A vallás, a hit, a lét alapkérdései minden embert foglalkoztatnak; gondoljunk csak Orson Welles "tréfájára", micsoda pánikot keltett, még egy H.G. Wells-ből doktorált professzor is átgondolhatta biztos alapokon nyugvó életét. (Talán ugyanígy igaz ez a vallási vezetőkre is...) Nem akarok filozófiai kérdéseket boncolgatni, hogy vége lesz-e egyszer a világnak, megszűnünk-e létezni, "talán eltűnök hirtelen", vagy az emberiség is állandó körforgásban van, akár bolygónk, a Föld. A Biblia szerint (Jelenések Könyve) eljő a Bárány, az Apokalipszis eljövetele ugyanolyan biztos, amennyire ideje megjósolhatatlan, de vannak figyelmeztető jelek.
A Stigmata című filmet egy hollywoodi sikerfilmnek szánták - bizonyos tekintetben az is lett; hogy a valóságtól való homályos távolság miatt-e, ugyanúgy magyarázat lehet, mint ellenkezője. Egy biztos: Jézus 1945-ben feltárt evangéliumát az egyház nem hagyta jóvá, mivel tartalmi kérdésekben néhány helyen ellentmond az évszázados tanításoknak. A téma adja magát egy jó kis "jaj, mi lesz a világgal" filmhez, a kötelező összetevőknek is van listája: szőke, csinos nő, aki az egyszerű ember; rejtélyes tekintetű, a sorból kilógó pap - a magányos hős, ugye -, aki harcba száll a Vatikán konok és magukat minden titkok tudóinak tartó vallási vezetőivel.
A történet szerint Frankie (Patricia Arquette), a fodrászlány egyik pillanatról a másikra paranormális dolgokat művel, teljesen tudattalanul, a kezén, a lábán sebek jelennek meg, melyek kísérteties hasonlóságot mutatnak Jézus stigmáival. A jelenség kivizsgálására a Vatikán egy papot küld (Gabriel Byrne), aki a lánnyal találkozva megdöbbentő felfedezést tesz... Ennél többet nem szeretnék elárulni, a történet nem túl bonyolult, de érdekes látványvilága, bravúros zenei aláfestésekkel egy kiváló hollywoodi apokalipszis-illúziót keltő rémkép, melyet a puszta szórakozás kedvéért másfél óráig tényleg komolyan lehet venni.